Ezzel a címmel rendeznek az Anna Fesztivál keretében népzenei gálaműsort Balatonfüreden. A Gyógy téren felállított nagyszínpadon az elmúlt évek prímásversenyeinek legjobb muzsikusai adnak majd koncertet, ízelítőt adva a hagyományos vonós magyar népzenéből. Az ízes, jó muszika és a hangulat garantált.
A magyar vonós zenekari hagyomány felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára. A hegedű-brácsa-bőgő- fafúvós-cimbalom összetételű zenekarok, illetve ezek változatai máig csakis a Kárpát-medence népeinek népzenéjét jellemzik. Ez a magas képzettséget igénylő zenei együttműködés a magyar nyelvterületen máig fennmaradt, sőt a világ szemében ez reprezentálja a magyar népzenét.
A hegedű-brácsa-bőgő alapfelállású paraszti vonósbandák meghatározó elemei voltak a hétköznapok és ünnepek közösségi és családi alkalmainak, táncos és énekes mulatságainak. Az 1970-es években elindult táncházmozgalom a vonós zenei hagyomány számára is fordulatot hozott, és segítette annak fennmaradását. A magyar népi vonószenekar változatos hangszeres összetételével, társadalmi és kulturális funkcióival és sokszínű repertoárjával egész Európára hatással bír, így napjainkban az egyik legnagyobb hatású zenei jelenség a térségben. Ma több száz népzenész számára életforma, hivatás a vonós zene gyakorlása. Ebből a hagyományból, az ízes zenélésből kap majd ízelítőt a közönség a legjobb hazai prímások koncertjén.
A július 26-án, szerdán este nyolc órakor rendezendő gálaműsorban egy izgalmas körutazást tehetnek az érdeklődők, és a nemzetközi elismerés hivatalos kihirdetése mellett megtapasztalhatják, hogyan játsszák a magyar népzenét ma a falusi, hagyományőrző vonósbandák, a hivatásos táncházi muzsikusok, illetve a legtehetségesebb magyar népi vonós gyerekzenekarok tagjai.
A Hagyományok Háza szervezte szabadtéri koncertre ingyenes lesz a belépés.
Az Anna Fesztivál programja itt látható.